KELIŲ MOKESČIŲ EUROPOS SĄJUNGOJE ŽINOTINI ASPEKTAI KELIAUJANTIEMS AUTOMOBILIU

Tinklaraštis

Vienas iš pačių sudėtingiausių klausimų, su kuriais susiduriame autobusų nuomos veikloje, yra Europos šalių kelių mokesčių įstatyminė bazė, taisyklės ir kelių mokesčių įkainiai. Nors ši informacija dažnai kinta, o anksčiau buvusias kelių mokesčių dėžutes ir vinjetes keičia telefonų programėlės, šiame straipsnyje apšvelgsime pagrindinius kelių mokesčių niuansus keliaujant automobiliu į Europos šalis.

Nors galite nesutikti ir pasiginčyti, kad kur kas paprasčiau yra nusipirkti lėktuvo bilietą, keletą valandų pasėdėti lėktuve ir jau tą pačią dieną atsidurti savo pasirinktoje Europos vietoje, tačiau keliavimas automobiliu turi savų pliusų: turite visišką laisvę keisti pirminį kelionės maršrutą ir važiuoti kur norite, nesate įsprausti į laiko rėmus, galite daugiau pamatyti, galite išragauti visą Europos degalinių kavos asortimentą ir žinoma – namo sugrįšite gerokai patobulinę savo vairavimo įgūdžius.

Skaičiuojant kelionės biudžetą visuomet yra apskaičiuojamos ir įtraukiamos degalų išlaidos, tačiau gana dažnai yra pamirštamos kelių mokesčių išlaidos, galvojant, kad užteks „iki 100 eurų“ arba „sumokėsim, o paskui skaičiuosim grįžę“, nes ar gali gi jos būti tokios didelis. Gali. Beveik visose Europos Sąjungos šalyse egzistuoja kelių mokesčiai. Atskirose valstybėse skiriasi tiek kelių kainos, tiek terminai, apibrėžiantys kiek laiko galite važinėti konkrečios valstybės keliais. Vengti kelių mokesčio labai rizikinga, nes už tai skiriamos didžiulės baudos, o kai kur to padaryti net ir nepavyks, nes vienintelis įvažiavimas į greitkelį prasideda nuo užkardos, kurioje turėsite susimokėti. Žinoma, kelių mokesčio galima išvengti renkantis nuošalesnius, per miestelius vedančius kelius, tačiau tokiu atveju neabejotinai sugaišite begalę laiko ir išeikvosite daug jėgų. Leidžiantis į kelionę automobiliu rekomenduojame naudotis geriausiais Europos Sąjungos valstybių keliais, nes ir taip būna pakankamai iššūkių važiuojant į nepažįstamą šalį. Todėl važiuoti dar nežinomais keliais keliukais, vengiant pagrindinių greitkelių, gali būti daugiau nei rizikinga.

Bene populiariausias kelių mokesčių apmokėjimo tipas yra vinjetės. Egzistuoja dviejų rūšių vinjetės –elektroninės ir popierinės. Elektroninė vinjetė – tai elektroninis įrašas Valstybinės reikšmės kelių eismo informacinėje sistemoje, patvirtinantis kelių naudotojo mokesčio sumokėjimo faktą. Elektroniniame įraše saugoma informacija apie tai, kada įsigyta vinjetė, koks jos galiojimo laikas (valandų ir minučių tikslumu), taip pat transporto priemonės, kuriai išduota elektroninė vinjetė, kategorija ir valstybinis registracijos numeris. Popierinė vinjetė yra lipdukas, susidedantis iš dviejų dalių: pagrindinės ir kontrolinio kupono. Popierinės vinjetės pagrindinėje dalyje nurodyti galiojimo metai, mėnesiai, dienos, galiojimo laikotarpis, konkrečios transporto priemonių kategorijos ir jų logotipai, numatyta vieta transporto priemonės valstybiniam registracijos numeriui įrašyti, pateikta naudojimosi instrukcija. Kontroliniame kupone nurodyti galiojimo metai, galiojimo laikotarpis (dienos, savaitės, mėnesio, metų), konkrečios transporto priemonių kategorijos ir jų logotipai, numatyta vieta transporto priemonės valstybiniam registracijos numeriui įrašyti. Popierinė vinjetė galioja tik tada, kai ji tinkamai užpildyta, pažymėta, jos pagrindinė dalis priklijuota ant priekinio transporto priemonės stiklo iš vidaus, kaip nurodyta naudojimosi instrukcijoje, bei kartu pateikus kontrolinį kuponą. Transporto priemonės valstybinis registracijos numeris turi būti aiškiai užrašytas nustatytose vietose ant popierinės vinjetės pagrindinės dalies bei kontrolinio kupono.

Atskirų šalių kaininkų neaptarsime, kadangi kiekvienais metais mokestinė kelių mokesčių bazė Europoje kinta, tačiau verta žinoti, kad bene brangiausias kelių mokestis yra Austrijoje, vienas pigesnių – Lenkijoje. Pagrindinis Austrijos kelių mokesčio už infrastruktūros sąnaudų apmokestinimą kilometras buvo pritaikytas prie infliacijos lygio ir padidėjo 1,5%. Vis tiek bus taikoma 1,5% nuolaida sunkvežimiams, atitinkantiems „Euro 6“ išmetamųjų teršalų normą. Svarbu tai, kad grynai vandeniliu varomoms transporto priemonėms vis dar nereikės mokėti. Kadangi Austrijos išvengti galima, gal šios šalies kelių mokesčių įkainiai gali būti nelabai aktualūs, tačiau Lenkijos išvengti – neįmanoma, nebent važiuojate į Pabaltijo šalis ar Skandinaviją. Lenkijoje, skirtingai nei kaimyninėse Čekijos ir Slovakijos valstybėse, nėra vinječių sistemos, o lengviesiems automobiliams mokėti reikia tik už atskiras kelio atkarpas. Visus mokesčius galima sumokėti rankiniu būdu išvažiuojant iš greitkelių. Galima mokėti zlotais, eurais, JAV doleriais arba banko kortele. Taip pat egzistuoja ir automatinis mokėjimo būdas, kuriuo galima pasinaudoti užsiregistravus viaTOLL sistemoje. Tokiu atveju įvažiavimo punkte užkardas atsidarys automatiškai jums vos privažiavus, o pinigai bus nuskaičiuoti nuo jūsų sąskaitos. Tačiau norint tik pervažiuoti Lenkiją arba nuvykti į vieną konkrečią vietą, kur kas paprasčiau bus stabtelti išvažiuojant iš greitkelio ir susimokėti grynaisiais.

Kelių mokestis lengviesiems automobiliams netaikomas šiose valstybėse: Andoroje, Estijoje, Suomijoje, Islandijoje, Kosove, Kipre, Latvijoje, Lichtenšteine, Lietuvoje, Liuksemburge, Maltoje, Monake, San Marine, Ukrainoje ir Vatikane.

Važiavimas mokamais greitkeliais turi tiek pliusų, tiek minusų. Kelionės tikslą pasieksite greičiau, nes nereikės stovėti kamščiuose, važiuosite gerais keliais ir didesniais greičiais. Palaikydami pastovų greitį išeikvosite mažiau degalų, tačiau greitkeliuose degalai ir maistas dažniausiai kainuoja brangiau. Taigi, spręsti jums, tačiau važiuodami savo kelionės tikslo link nepatingėkite panagrinėti galimo maršruto – pakeliui tikrai atrasite daug įdomybių

UAB Čegmira

Jūs gavote šį naujienlaiškį, nes sutikote gauti mūsų naujienas elektroniniu paštu arba esate mūsų klientas.Jeigu daugiau
nebenorite gauti UAB Čegmira naujienlaiškio, atsakykite į šį laišką su tekstu „NEBESIŲSTI“.

Bendraukime!