KAIP LAIKO SUKIMAS VEIKIA SVEIKATĄ

Tinklaraštis

Ekspertai teigia, kad du kartus per metus keičiant standartinį ir vasaros laiką sutrinka ne tik miegas. Jų teigimu, yra ir kitų poveikių sveikatai, kas taipogi, gali įtakoti ir jūsų vairavimo įgūdžius. Nors dauguma žmonių nėra patenkinti laiko sukimu ir daugelis pripažįsta, kad laiko persukimo savaitę susiduria su miego, darbingumo ir energijos sumažėjimo sunkumais, tačiau, šiuo metu laiko persukimo sistema nėra pasikeitusi ir visi gyventojai du kartus per metus vis dar yra priversti prie jos adaptuotis.

Pagrindinė problema, pasak JAV neurologų ir miego specialistų, yra ta, kad natūralūs mūsų kūno laikrodžiainesinchronizuojami su vasaros laiku. Dėl to negauname rytinės šviesos, kurios mums reikia, kad pabustume, ir pavėluotai pajuntame tamsos signalus, kurie mums sako, kad reikia ilsėtis, sako Loganas D. Schneideris, Stanfordo miego medicinos centro Redvudo mieste, Kalifornijoje, miego neurologas. Vasaros laikas taip pat didina atotrūkį tarp mūsų biologinių ir socialinių laikrodžių. Todėl, žiūrint iš biologinio aspekto, specialistai labiau būtų linkę laikytis žiemos laiko režimo visus metus, nors didžioji dauguma šalių gyventojų savo palankumą skiria tik vasaros laikui, kuomet gali džiaugtis ilgesniais šviesiais vakarais, ypatingai vasaros metu.

Kalbėdami apie žiemos laiką, specialistai aiškina, kad mūsų vidiniai laikrodžiai optimizuoja įvairias organizmo funkcijas 24 valandų per parą, įskaitant virškinimą, hormonų sekreciją ir miego bei budrumo ciklą, sako daktaras Schneideris. Šviesa yra vienas iš stipriausių šių vidinių laikrodžių variklių; didesnis šviesos poveikis ryte ir mažesnis poveikis vakare padeda sinchronizuoti mūsų kūno funkcijas. Žiemos laiku (šaltąjį sezoną)daugelyje vietų saulė tiesiai virš galvos būna apie vidurdienį, o tai geriausiai atitinka mūsų biologinį miego ir budrumo ciklą.

Įrodyta, kad sumažinus rytinės šviesos kiekį ir padidinus jos kiekį vakare, kaip būna per vasaros laiką, sutrinka miegas, o tai gali sukelti uždegimą ir suaktyvinti genus, susijusius su įvairiais vėžiniais susirgimais, sako neurologė Beth Ann Malow, medicinos mokslų daktarė, FAAN, Nešvilio Vanderbilto universiteto medicinos centro Miego medicinos skyriaus direktorė. Be to, jos teigimu, mūsų natūralių cirkadinių ritmų nesuderinimas gali prisidėti prie nutukimo, diabeto ir širdies ligų.

Net ir nedideli skirtumai tarp „kūno laikrodžio“ ir „socialinio laiko laikrodžio“ gali turėti rimtų pasekmių sveikatai. 2017 m. žurnale “Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention” paskelbtame straipsnyje mokslininkai nustatė sveikatos skirtumus laiko juostose: žmonės, gyvenantys labiausiai į vakarus nutolusiose laiko juostos dalyse, kur saulėlydis ir saulėtekis prasideda keliomis minutėmis vėliau, patiria daugiau sveikatos problemų ir vidutiniškai gyvena trumpiau nei jų bendraamžiai, gyvenantys rytiniame laiko juostos pakraštyje. Autoriai teigė, kad “cirkadiniai sutrikimai yra tikėtinas žmogaus kancerogenas”.

Daugumai žmonių palaikant vasaros laiko pasirinkimo idėją, jai pritaria ir verslas. Apskritai nuolatinį perėjimą prie vasaros laiko remia prekybos rūmai, kelionių pramonė, mažmeninės parduotuvės ir degalinės, taip pat su poilsiu susijusios įmonės, įskaitant golfo aikštynus ir pramogų parkus. Visos jos mano, kad dėl papildomos valandos saulės šviesos vakare jos taps pelningesnės. “Įmonės mano, kad joms seksis geriau, kai žmonės vėliau išeis į lauką, ir kai kurioms seksis geriau, tačiau miego praradimas ir miego sutrikimas turi įtakos darbuotojų produktyvumui ir saugumui”, – sako daktaras Džonsonas. Pasak 2019 m. žurnale “Journal of Health Economics” paskelbto tyrimo, dėl papildomos valandos šviesiu paros metu žmonės kiekvieną naktį vidutiniškai praranda apie 19 minučių miego, todėl labai sumažėja produktyvumas.

Nors nežinoma, kada ir kaip bus nuspręsta, kokį laiką pasirinkti universaliai, visos Europos šalys šiuo metu sprendimą dėl laiko sukimo priima individualiai, daro gyventojų apklausas, tariasi su ekspertais. Panašu, kad greito sprendimo artimiausiu metu nebus, todėl, pasinaudoję tiek vieno, tiek kito laiko sistemos privalumais, galime prisitaikyti ir išnaudoti juos savo naudai. Tačiau, tiek vasaros, tiek žiemos laiku, vis tiek turime nepamiršti visada būti budrūs kelyje.

UAB Čegmira

Jūs gavote šį naujienlaiškį, nes sutikote gauti mūsų naujienas elektroniniu paštu arba esate mūsų klientas.Jeigu daugiau
nebenorite gauti UAB Čegmira naujienlaiškio, atsakykite į šį laišką su tekstu „NEBESIŲSTI“.

Bendraukime!